Gösterilen sonuç sayısı: 2

Yazar-Naci-GirginsoyNaci Girginsoy, 1924 yılında Kesriye’de (Kastoria – Yunanistan) doğdu. İlk öyküsünü Ankara’da yayınlanan Kaynak Dergisi için yazdı: “Günlerden Pazar” (1950). Aynı yıl dergide yayınlanan öyküye Nurullah Ataç birincilik oyu verdi.

26 Haziran 1982 tarihinde yitirdiğimiz Seka Postası Gazetesi Yayın Müdürü Naci Girginsoy çeşitli dergi ve yayın organlarında çalıştı. Sürekli yazdı, kitaplar yayınladı. Dünya Yazarlar Sözlüğü ile Başlangıcından Bu Yana Türk Yazarları Sözlüğü‘ne, çeşitli antolojilere girdi. Ünlü Yazarlar Nasıl Yazıyorlar adlı seçkide (Ahmet K.klügiller-İbrahim Minnetoğlu) ve Behçet Necatigil’in Edebiyatımızda İsimler Sözlüğü’nde yer aldı.

Yazı ve öyküleri en çok Varlık Dergisi’nde çıkan Naci Girginsoy, Varlık Eleştiri (1954), Türk Hava Kurumu Makale (1959), Tercüman (1966) ve Son Havadis (1973) gazeteleri öykü yarışmalarında birincilik, Akbaba Dergisi Yusuf Ziya Ortaç Gülmece Öyküsü Yarışması’nda (1981) mansiyon aldı.

Yazı, öykü ve kitaplarında insanı, insan doğa ilişkilerini, kalıcı mutluluk kırıntılarını konu edinen ve “Benden yarına bir ses, bir çizgi, bir soluk kalsın” diyen Naci Girginsoy’un ayrıca Gençlik Çıkmazı (roman – ilk basım 1979, ikinci basım 2003) ve Mavinin Ölümü (öykü-1979, ikinci basım 2006) adlı eserleri bulunmaktadır.