Helme / Airkule / 13 Kasım 2017

Çocukluğundan beri edebiyatla ilgisini kesmeyen Pegasus Havayolları kaptan pilotlarından Halil Açıkgöz’ün ilk romanı Helme yayınlandı. Açıkgöz, Ege’nin bir köyünde yokluk içinde başlayan bir yaşam öyküsünü, hayata sımsıkı tutunan Helme’nin mücadelesini anlattı:

Doğayla iç içe, renklerin, kokuların, seslerin farkında bir Yörük kızıdır Helme… Ege’de Bozdağların eteğindeki bir Yörük köyünde babası ve üvey annesiyle yokluk ve yoksunluk içerisinde yaşarken, keçi gütmeye gittiği bir gün kaderini değiştiren olaylar başlar Helme’nin… Nazım’ın dediği gibi; soframızdaki yeri öküzden sonra gelen kadınların, acımasız erkek egemenliğinde ezildiği günlerde, Helme yaşam mücadelesine devam eder. Ümitsizliklere rağmen hayata sımsıkı tutunur…

Halil Açıkgöz kimdir?

Halil Açıkgöz, 1970 yılında Manisa Salihli ilçesinin Poyrazdamları köyünde doğdu. İlk şiirini ve denemesini 9 yaşında yazdı. Denemesi Aydınlık Gazetesinde yayınlandı. Daha sonra Kuleli Askeri Lisesi’ne devam eden Açıkgöz, Hava Harp Okulundan mezun oldu. Edebiyata merakıyla bir yandan şiir antolojilerini okurken diğer yandan şiir yazmayı sürdürdü. Harp Okulundan sonra 17 yıl savaş pilotu olarak görev yaptı. 2009 yılında Hava Kuvvetlerinden istifa eden Halil Açıkgöz, Pegasus Havayolları’nda pilot olarak çalışmaya başladı. Açıkgöz, evli ve iki çocuk babası.

 

Comments are closed.