SERVER TANİLLİ, CUMHURİYET KİTAP

Tüyap İstanbul Kitap Fuarı 2006

TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı, 28 Ekim’de, heyecan­lı ve anlamlı bir açılışla çeyrek yüzyılı geride bıraktı. Ertesi günü, Cumhuriyet Bayramı da büyük bir coş­kuya yol açtı ve fuara dev bir okur kitlesi aktı. 30 Ekim akşamı, fuar onur yazan Doğan Hızlan ı bağnmıza bas­tık ve başka ödülleri kutladık. Fuar’ın, “Kültür kâşifi” nitelemesiyle Doğan Hızlan için hazırladığı kitap, apay­rı bir olgunluk içindedir. Aynca, “İstanbulKitap Fuan’nın Yirmi Beş Yılı” için çıkarılan Bir Yolculuk Öyküsü, bir kültür olayını büyük boyutlarla ortaya koyuyor.

Tüyap İstanbul Kitap Fuarı 2006

Fuar, Beylikdüzü’nde bütün hızıyla sürüyor…

Geçmiş dönemde kitap listelerine geçmiş eserler, Turgut Özakman’ın Şu Çılgın Türkler‘iyle Emre Kongar’ın Tarihimizle Yüzleşmek‘i, okurların rağbetini sürdürüyor. Onlara, son haftalarda iki yeni kitap eklendi: İpek Çalışlar’ın Latife Hanım ve Hıfzı Topuz’un Sa­bahattin Ali’yi anlattığı Başın Öne Eğilmesin.

Bu eserler, okurların ilgisini uzun süre çekecektir.

Yeni bir yayınevi, “Aya” da kafileye katılmış durum­da: Çıkardığı ilk kitaplar arasında, Zekeriya Temizel’in Çekerek Kıyılarında anı-romanı, Gürgün Say’ın Türbanlı Siyaset’i, güldürürken düşündüren eseri önem­lidir. Onlara, İki Şair -Sunay Akın ile Akgün Akova- Arasında İstanbul‘u katmalı. İstanbul, binbir rengi ile bu kitaptadır.

Aya Yayınları’na başarılar diliyoruz.

Kırmızı Yayınlar, bütün hızıyla yayınlıyor: Özdemir İnce’den Keskindoreke Fındinfalava; Erdoğan Aydın’dan Milliyetçilik: Türkiye’nin Çıkmazı; Muzaffer Ayhan Kara’dan Yön’ün Devrimi Devrim’in Yönü; Enis Batur’dan Tuğralar ile Perişey; Metin Altıok’tan Bir Acıya Kiracı ile Şiirin İlk Atlası.

Ve parantezlerin dışında yığınla değerli eser!..

SERVER TANİLLİ, CUMHURİYET KİTAP, 3 KASIM 2006

Comments are closed.