Yasemin Kumral’ın Kitapları Okurlarıyla Buluştu

Müzik dünyasına ve sanat camiasına damga vurmuş çok yönlü sanatçı Yasemin Kumral, “Bir İstanbul Varmış” ve “Sen O’sun İşte” isimli şiir ve anı öykü kitapları çıktı.

YabendeUzun süredir kitap çalışması içinde olan Kumral, kitaplarında kendi hayatını, o hayata eşlik eden kişileri, yaşadığı anıları “Bir İstanbul Varmış” isimli kitabında kaleme aldı. Kumral, okuyucularına bazen sevinçli bazen de hüzünlü anılarıyla gözyaşları içinde okuyacakları bir okuma deneyimi sunuyor.

“Sen O’sun İşte” isimli şiir kitabıyla ise insan olmanın, insan hissetmenin gerekliliklerine vurgu yaparak şiirleriyle büyülü bir şöleni okuyucularıyla buluşturuyor. Pek çok yaşanmışlıktan beslenerek sade bir dille okurun kalbine, aklına ve ruhuna seslenerek güzide bir eserle okuyucularını olağandışı bir yolculuğa çıkarıyor.

Yasemin Kumral’ın çıkan iki kitabına kitap satış noktalarından ulaşabilmeniz mümkün…

Yasemin Kumral Kimdir?

Yasemin Kumral, 1954 yılında İstanbul‘da doğmuştur. Annesi Melahat Kumral, babası gazeteci-yazar, şair Ahmet Muhtar Kumral’dır.

Müzik eğitimini babasından ve Prof. Fuat Koray’dan armoni, kompozisyon ve solfej dersleri alan Yasemin Kumral, Roma‘da gitar, piyano ve şan öğrenimi gördü. Ortaokulu babasının görevli gittiği Roma‘da okudu. Nişantaşı Işık Lisesi’nden mezun oldu. Sonra Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü şan ana dalından mezun olmuştur. Çocukluk ve gençliğinde kaldığı İtalya‘daki yıllarında aynı zamanda, resim atölyesi çalışmalarına devam etmiştir.

Işık Lisesi’nde öğrenciyken, “Yahya Kemal‘i Sevenler” derneğinin düzenlediği şiir yarışmasında Türkiye birincisi olarak kazanmıştır.

Bestelerini kendisi yazan Yasemin Kumral, ilk ünlü olan şarkısı, 14 yaşındayken bestelediği “Yağmuru Durdurabilir misin?” dir. 1974′te söylediği, “Girne’den Yol Bağladık Anadolu’ya” adlı eseri, 25 yıl boyunca Kuzey Kıbrıs Bayrak Radyo, Televizyonunun istiklal marşımızla birlikte, açılış, kapanış marşı olmuş ve altın madalya ile ödüllendirilmiştir.

1975 yılında ise “tüm zamanların unutulmaz şarkılarından” ünvanını alacak olan Bim Bam Bom‘u söylemiş, altın plak almıştır.

İngilizce ve İtalyanca bilen Yasemin Kumral, özel bir tv kanalında sunuculuk ve talk show programı yaptı, daha sonra beş yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı bakan baş danışmanlığı görevinde bulundu.

Yasemin Kumral, sanat hayatı boyunca şarkılarını sadece stadyumlar, tv ler ve sinema salonlarında söylemiş, gazino programlarında hiç yer almamıştır. “Sevmek Varken” isimli bir şiir kitabı vardır.

Mevlana hayranı olan Yasemin Kumral, onun muhteşem beyitlerini Türkçe’ye çevirtip besteleyerek büyük bir yenilik yapmış, bu şarkıları 1999 yılında “Yasemin Kumral” adlı 12 şarkılık bir albümde toplamıştır.

Sayısız konserler veren ve plakları yayınlanan Yasemin Kumral’ın en popüler şarkısı 1975 yılında yayınlanan Bim Bam Bom isimli şarkısı olmuştur. Yasemin Kumral, 1980 yılından beri Mevlana‘nın beyitleri üzerine besteler yapmaktadır.

Yasemin Kumral, Ahmet Şimşek kolejinin sahibi Ahmet Şimşek ile evlendi. “Tuncay”, “Altay Murat”, Yıldırım Ahmet ile Enis Yasin adında 4 erkek çocuğu ve Nilay Şimşek adında bir kızı vardır.

 

Yasemin Kumral’ın son çıkan iki kitabı:

Comments are closed.